reklamy

Official FB page

Objednaj si! objednaj-si
Chceš sa zapísať do našeho fanklubu? fanklub
WANNA BE AFFS? wanna-be-affs
VZPOMÍNAM NA: vzpominam-na
MEGA ČLÁNOK: SMRŤ TATUA! smrt-tatua!!!
MOJE ANIMÁCIE !NEKOPÍROVAŤ! NÁJDETE TU: moje-animky-n-e-k-o-p-i-r-o-v-a-t
pomož piškotovi! pomoc
fórik ZDE!
macarena ZDE!
Witch doctor ZDE!
stickman epizodes Zahraj si panáčka
ako dlho vydržíš? jak dlouho vydržíš?
ANKETA: TU!

PECKA ROKA TU!

Smrť Tatua!

20. srpna 2012 v 14:44 | ninka
Gorilí sameček Tatu tragicky zahynul.
Tatu jako mládě.
V pražské zoo v pátek 27. července 2012 zemřel oblíbený gorilí sameček Tatu. Nešťastnou náhodou se oběsil při hře, když rozpletl lano a jeden z pramenů si obtočil kolem krku. Novinky o tom informoval Michal Šťastný z tiskového oddělení Zoo Praha.
"Vše proběhlo během krátké chvíle, kdy chovatelé pracovali v jiné části pavilonu," sdělil Šťastný.
Jedna z chovatelek podle něj našla v devět hodin ráno samici Kambu, jak drží Tatua zavěšeného na laně. Okamžitě zavolala ostatní chovatele a veterináře. Gorilímu samečkovi, který se narodil v roce 2007, už však nebylo pomoci.
"Pomocí tlakové vody jsme oddělili ostatní gorily; zejména Kamba odmítala od Tatua odejít. Tatu v tu dobu již nejevil známky života. Bezprostředně po jeho vyproštění začali pracovníci zoo s jeho resuscitací. Masáž srdce a dýchání z úst do úst však již bohužel byly zbytečné," doplnil Šťastný.
Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek uvedl, že smrt Tatua je nejtragičtější událostí od povodní, k nimž došlo právě před deseti lety. Podle kurátora chovu savců Pavla Brandla není v lidských silách podobným nehodám zabránit.
Tatu byl zvídavé mládě

Tatu se narodil pražské zoo 30. května 2007 samici Kijivu a samci Richardovi. Jeho jméno znamená v překladu ze svahilštiny třetí, po Moje se narodilo jedno mládě mrtvé. Byl také třetím mládětem goril chovaných v rámci České republiky a Slovenska.
Od počátku se Tatu projevoval jako živé a zvídavé mládě. Ve srovnání s prvorozenou Mojou začal dříve opouštět bezpečí matčiny náruče a zad, na kterých gorily mláďata vozí. Zásluhu na tom měla právě Moja, která mladšího bratra provokovala ke hrám. Sama přitom od jeho narození trávila velké množství času s nejstarší samicí skupiny, Kambou. Ta se ve skupině stala babičkou, která se trpělivě věnuje čerstvě odstaveným mláďatům.
Také Tatu se později uchýlil ke Kambě. To když na konci dubna 2010 přišlo na svět zatím poslední mládě Kijivu, samec Kiburi. Od té doby trávil Tatu s Kambou většinu času.
Tatu díky své dobrodružné povaze udržoval celou skupinu aktivní, protože k divokým hrám provokoval nejen ostatní mláďata, ale také dospělé. Byl to právě Tatu, kdo v uplynulých měsících začal intenzivně kontaktovat samici Bikiru, jež byla do té doby spíše na okraji skupiny. Začal se vozit na jejích zádech a pomohl jí ještě lépe zapadnout do rodiny.

Páteční smrt malého Tatua (†5), gorilátka z pražské zoo, zasáhla celou republiku, smutnou zprávu zmínily i přední světové deníky. Tatu se oběsil nešťastnou náhodou při hře na laně.
A lidé, kterým svými rošťárnami léta dělal radost, nezapomněli. Dokonce chtěli po tragédii k výběhu přinášet svíčky, což ale vzhledem k bezpečnostním pravidlům a spoustě dřeva a slámy v pavilonu není možné. "U výběhu je ale vzpomínková kniha, do které návštěvníci mohou psát nějaké svoje vzkazy," řekl Michal Šťastný z tiskového oddělení zoo. Soustrast Praze vyjádřily zahrady z celého světa, i z USA.
Také gorily se postupně vzpamatovávají z šoku. "Na počátku působily vyděšeně, zmateně, ztraceně, stejně jako my nechápaly, jak se to mohlo stát. Chovatele velmi překvapilo, že se ta situace poměrně rychle stabilizovala a gorily začaly fungovat takřka normálně," řekl Aha!.
Vysvětlení je nasnadě: ačkoliv to pro ně bylo bolestivé, gorily viděly Tatuovu smrt a pochopily, co se mu stalo. Větší paniku prý zažily ve chvíli, kdy se pryč stěhovala sestra od Tatua Moja (7). Ta pro ně zmizela zničehonic. "Teď prožily obrovský stres během nehody, ale vracejí se zpátky. Ony nemají jako my potřeby ohlížet se zpátky," prozradil kurátor chovu savců Pavel Brandl.

Matka zemřelého samečka Tatua je znovu březí!

Kijivu bude mít nové mládě je totiž březí.Mládě by se mělo podle přepokladu mělo dostat na svět na sklonku tohoto roku.Sestra od Tatua Moja pořád ještě není březí a to musela odjet z pražské ZOO aby se rozmnožila kvapem do Španělska.Nedaří se Moji za to její matce Kijive se daří moc dobře.Kijiva už je počtvrté řade březí už porodila tři mládata samici Moji,samce Tatua a samce Kiburiho.

Gorilí samec Tatu poslouží vědě. Poputuje do Národního muzea!

Gorilí samec Tatu, který nešťastnou náhodou zahynul v pražské zoo, zamíří do Národního muzea. Po smrti tak poslouží vědeckým účelům. Zda ho ale vědci vystaví veřejnosti jako exponát, zatím není jasné. Muzeum už totiž jednu gorilu má a preparace je značně nákladná.
Pětiletý gorilí samec Tatu se v pátek ráno v nepřítomnosti ošetřovatelů uškrtil na laně. Zpráva zasáhla nejen pracovníky zoo, ale i řadu lidé, kteří expozici goril pravidelně navštěvují. A co bude s jeho tělem dál? Pohřeb nepřipadá v úvahu, český zákon ho totiž neumožňuje.

"V případě úhynu jakéhokoliv zvířete v zoologické zahradě neumožňují české zákony nic jiného než to, že tělo skončí v kafilérii. Druhou možností pak je, že ten kadáver poslouží k vědeckým účelům," vysvětlil Michal Šťastný z tiskového oddělení pražské zoologické zahrady.
MOJA A TATU (BRATR A SESTRA) V ZOO PRAHA 21.12.2007
KIBURI (BRATR TATUA) A TÁTA RICHARD

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tess Tess | Web | 20. srpna 2012 v 14:59 | Reagovat

Nééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééé :-(  :-(  :-( =´( =´( =´(

2 Tess Tess | Web | 20. srpna 2012 v 17:36 | Reagovat

já vím o tom cč ;-)

3 Verča Verča | Web | 20. srpna 2012 v 18:22 | Reagovat

Je to hrůza.Děkuji že tady zvěřejnuješ zdroj a to jsem já.Nechceš být moje affs neboli SB?A ty si můj blog taky dáš do svých SB.Bylo by to škoda nespřátelit naše blogy.Oba jsou o zvířatech obě máme doma křečka.Jinak se mi strašně zalíbil Tvůj blog.

4 Verča Verča | Web | 20. srpna 2012 v 18:22 | Reagovat

Spam povol ho.

5 Bonnie♥ Bonnie♥ | Web | 21. srpna 2012 v 1:16 | Reagovat

byl tak krasney :-(  :-(  :-(  :-(

6 Verča Verča | Web | 21. srpna 2012 v 13:29 | Reagovat

Ahoj.
Spamy se povolujou takhle:
Cvakneš článek a pak cvakneš komentáře.
Pak se ti zobrazí - Smazat všechny ke schválení | Publikovat všechny ke schválení | Publikovat všechny smazané
Zobrazit smazané .
Tak cvakneš jen Publikovat všechny ke schválení.
A máš to. :-)

7 Verča Verča | Web | 21. srpna 2012 v 13:31 | Reagovat

Jinak Tebe mám v affs.
Tak si můj blog přidej zase do svých affs!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama