reklamy

Official FB page

Objednaj si! objednaj-si
Chceš sa zapísať do našeho fanklubu? fanklub
WANNA BE AFFS? wanna-be-affs
VZPOMÍNAM NA: vzpominam-na
MEGA ČLÁNOK: SMRŤ TATUA! smrt-tatua!!!
MOJE ANIMÁCIE !NEKOPÍROVAŤ! NÁJDETE TU: moje-animky-n-e-k-o-p-i-r-o-v-a-t
pomož piškotovi! pomoc
fórik ZDE!
macarena ZDE!
Witch doctor ZDE!
stickman epizodes Zahraj si panáčka
ako dlho vydržíš? jak dlouho vydržíš?
ANKETA: TU!

PECKA ROKA TU!

Než si kúpime burunduka2. cz

26. července 2012 v 15:31 | ninka |  Burunduk♥
Pokud se rozhodnete chovat burunduky dva či dokonce celou skupinu zvířat, musíme jim zajistit opravdu velkou klec a do ní umístit hned několik boudiček na spaní. Je totiž pravděpodobné, že mezi nimi bude časem docházet ke konfliktům. (Ani ve volné přírodě veverky nežijí ve skupině nebo v páru, ale každá má své území, které před ostatními brání.)
Kde je možné burunduky sehnat?
→ ve zverimexu - v poslední době se u nás poměrně rozšřil počet obchodů se zvířaty, kde je možné burunduky zakoupit. Často tu však nabízejí zvířata, která už jsou v pokročilejším věku a vzhledem k tomu, že strávila velkou část života v malé kleci často za nevalné péče, je dobré dlouho je před případnou koupí pozorovat. Lze tak zjistit jejich zdravotní a také "psychický" stav.
→od chovatele - nejlépe je sehnat si mládě burunduka (pokud ho chcete dobře ochočit, nemělo by být starší než 2 měsíce; ideální je pořídit si zvíře, které bylo odmalička uměle dokrmováno, tudíž je zvyklé na lidskou ruku) přímo od chovatele. Chovatele je možné zjisit přes internet, nebo třeba přes inzerát v odborných časopisech či v inzerátech z novin. Můžete se s prodávajícím domluvit, že se půjdete podívat, v jakých podmínkách bylo kupované zvíře chováno. Tak mu budete nejsnáze moci vytvořit podobné podmínky, na které bylo předtím zvyklé.
!!! Nedoporučujeme nechat si zvíře poslat přes dráhu!!! - nikdy nemůžete vědět, jakým podmínkám bude zvíře vystaveno.
Než veverku přineseme domů
Než si svého burunduka koupíte, musíte mít pro něj už vše doma připravené. Bydlení budeme blíže popisovat v jiné kapitole, ale zde alespoň krátce. Zvíře můžeme umístit buď do venkovní voliéry (potom musíte počítat s tím, že veverka upadne do zimního spánku) nebo do bytu (min. rozměry 100*50*100cm). Při koupi dejte pozor, aby mřížky v kleci byly vodorovné (veverka po nich bude šplhat) a aby rozteč mezi nimi byla max 1,5 cm.
Do klece musíme dále pořídit:
- boudičku na spaní
- větve do klece na šplhání (z ovocných stromů)
- podestýlku
- pítko
- mističku na krmení
- krmení (viz sekce krmení)
- vitamínové kapky, krmný vápník (vitakalk)
- sépiová kost a minerální sůl k lízání
- čerstvá hlína bez pesticidů, hnojiv - k popelení (viz sekce péče)
- různá dřevěná či plastová patra, prolézačky, tunely, hamaky, žebříky... (viz sekce bydlení)
Dále s pořiďte nějakou menší např. dřevěnou krabičku na převoz veverky k vám domů. V přenosce musí být malé otvory, aby zvíře mělo dostatek kyslíku. Nepřevážejte burunduky v papírových krabicích - hrozí možnost útěku!!!
Kupujeme burunduka
Ať už se rozhodnete koupit si veverku od chovatele nebo ve zverimexu, nikdy nezapomeňte nejprve zvíře podrobit delšímu pozorování.
Dávejte pozor, aby zvíře:
  • během dne nebylo stále zalezlé v hnízdě, ale aby čile pobíhalo a jedlo potravu.
  • nebylo nějakým způsobem zraněné.
  • nemělo v srsti patrná holá místa. Zvíře musí mít hustou srst a také chlupy na ocase by měly celkově tvořit bohatý dojem.
  • nemělo slepené oči (jeden z příznaků nachlazení)
  • nejevilo známky poruchy chování:) - tzn. nesmí konat stereotypní pohyby, které často veverky začínají dělat po dlouhé době strávené v malém prostoru.
Tip: Je dobré burunduka při ochočování navyknout na písknutí či zavolání jeho jména - a toto zavolání musíte vždy spojit s nějakým pamlskem. Tak bude později možné veverku kdykoliv přivolat k sobě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama